Üniversiteyi Kazandın, Neler Yaşayacaksın !

üniversite ortamı

Üniversite kazanmayı hedefleyen gençlerimiz girdikleri sınavların neticesini öğrenmiş bulunuyorlar. Umarım herkes istediği yerleri kazanmıştır. Hayal kırıklığı yaşayanlar da olmuştur. Ancak ne istediğini bilen, tercihlerini düzgün yapanlar istediği yerleri kazandılarsa sevinçten uçmuşlardır.

Kazanamayanlar için de her şeyin sonu değildir. Belki arkadaşları kazanmış olabilir ama tekrar sınava hazırlanıp, ne istediğini bilen ve hedefleri olan bir öğrenci olarak tekrar sınavlara hazırlanıp istediği bölümü istediği üniversiteyi kazanma şansı yakalayabilirler.

Ben de ilk girdiğim yıl kazanamadım. Daha doğrusu Endüstri Mühendisliği Bölümü istiyordum ona da puanım yetmediği için gitmedim. Sevmediğim bir bölümü yazarak kendime eziyet etmektense bir yıl daha hazırlanmayı tercih ederim dedim. Ve şu an yeni mezun, çiçeği burnunda bir Endüstri Mühendisi ünvanına sahibim.

Üniversite sınavlarında yaşadıklarımı ve o eski günleri de ilerde sizlerle paylaşacağım. Ancak şu an ki anlatacağım üniversite gençlerinin (özellikle de erkeklerin 🙂 ) üniversite arkadaşlarıyla neler yaptığını kısa kısa anlatmak istiyorum.

1-ilk olarak herkes üniversiteye geldiği zaman kimseyi tanımadığı için (bazılarının tanıdığı çok olur) ortam kurmak, arkadaş edinmekle vakit geçirir. İlk defa gittiği bir şehirde okuyorsa, orayı tanımak için ilk edindiği çevre ile oraları gezmek, tanımak, öğrenmek isterler. (Yaklaşık 10-12 kişiyi birlikte gezerken görürseniz büyük ihtimal yeni gelmiştir üniversiteye 🙂 )

2- Herkes gelir gelmez aktif olayım, sosyal olayım havasında olur. Kulüplere üye olur, derneklere yazılır, sürekli birileriyle tanışmak ister. İçi kaynadığı için ilk zamanlar enerjik olur. Daha hocaların sorularıyla karşılaşmamış, matematikten, fizikten vs. 10-20 almamış olduğu için rahattır. Ancak ilk vizeden sonra herkes dur ya burası lise gibi değil herhalde demeye başlar. (Tabi bu herkes için geçerli değildir, ancak %80 veya daha fazlası için geçerlidir.)

üniversite dersler

3- Zaman geçtikçe, kaynaşmaya başladıkça birlikte başka etkinlikler yapılır. Erkeklerin genelde kaynaşmak için seçtiği şeylerden biri de halısaha maçları olur 🙂 Kızlar da birbirine çaya mı gider ne yapar onu bilemiyorum 🙂

4- Şehre, çevreye, okula, arkadaşlarına alıştıktan sonra herkes sevgili bulma çabası içine girmeye başlar. Klasik bir inanç vardır hatta, “Üniversitede kızlar erkeklere teklif ediyormuş !” diye. Yok öyle bir dünya inanmayın. Erkeksen yine sen gider söylersin, sevdiğini, sevdiğine…

5- İlk geldiği zaman genelde herkes KYK’da kalır, arkadaş edindikçe KYK’nın havasına dayanamaz ve ailesinden de ayrıldığı için daha da rahat etmek için eve çıkma girişiminde bulunurlar. Eve çıkacağınız kişilerin arkadaşınız olması anlaşacağınız anlamına gelmez! Bunu unutmayın. Arkadaşlık başka ev arkadaşlığı başkadır. Yeni gidecekler bunu aklından çıkarmasın.

Üniversite ortamı diğer yaşanılan okul hayatından çok başka bir hayattır. Farklı kültürlere sahip insanların bir araya geldiği ve etkileşimde bulunduğu bir ortam. Yaşadıklarımın daha da fazlasını sizlere ilerleyen zamanlarda aktarmaya çalışacağım. Şimdilik bu kadar, sizi sıkmak istemiyorum.

Üniversiteyi yeni kazanan arkadaşları tebrik eder, eskilerinde bir an önce mezun olabilmesini diliyorum 🙂

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Üniversiteyi Kazandın, Neler Yaşayacaksın !, 8.0 out of 10 based on 3 ratings