Beyin Fırtınası

Yapım Kuşağı ve Fayda Sağlayacak Yeni Projeler

Daha önce yazmış olduğum yapım kuşağı nedir ve yeni projelerin olduğu yazımın devamı niteliği taşıyacak bir yazı olacak. Endüstri Mühendisliği Bölümü okumuş olmanın verdiği bakış açısı ile yeni projeler, yeni fikirlere önem veriyoruz. Küçüklüğümde de böyle ilginç tasarımlar ve farklı şeyler yapma meraklısı bir çocuktum. Şimdiki öğrencilerimize verilen bu eğitim onların ufkunu açacak yeni projeler yapmalarını sağlayacaktır. Ayrıca bu yapılan projeler ilköğretim 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerimizin bilinçlenmesini, hayata daha farklı açılardan bakmasını sağlamaktadır. Örneğin geri dönüşümle alakalı projeler yaparak çevre bilinci kazanmaları sağlanabilir ya da elektrik, su vb. şeylerin tasarrufu ile ilgili projeler yaparak tasarruflu olmaları konusunda daha fazla duyarlı olabilirler.

Yapım Kuşağı Projeleri

Yapılan her proje direk olarak hayata fayda sağlamasa da beyin fırtınaları yaparak öğrencilere daha farklı bakış açısı kazandırmaktadır.  Daha önceki yazımda paylaştığım örneklerin dışında fayda sağlayacak bazı projeleri ilköğretim öğrencilerimiz için paylaşmak istedim.

trafikte kırmızı ışık engeli

Kırmızı Işıkta Geçmeyi Engelleme

1-Bu proje özellikle Türkiye’de kullanılması gerekmektedir. Kırmızı Işıkta Geçmeyi Engelleyen proje  en azından belirli yerlerde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Ülkedeki bazı sürücüleri düşünecek olursak lazım olacak bir proje yapılmış.

 

telefon askısıtelefon askısı 

2-Buradaki çalışmada güzel düşünülmüş. Telefon askısı sayesinde şarja takılacak telefonların nereye konulacağı konusunda sıkıntı yaşanmamasını sağlar. Ayrıca telefona zarar gelmesini engeller.

Işıklı Traş Bıcağı

3- Yapılan bu proje de yine fayda sağlayabilecek bir çalışma olmuş. Işıklı traş bıcağı projesi sayesinde traş olurken daha dikkatle traş olmayı sağlar. Traş edeceğimiz bölgeyi daha iyi görmemizi sağlayacaktır 🙂 .

 

Şimdilik bu kadar projeyi paylaşabildim. Yapılan bir çok proje var ancak fayda sağlayacak projeleri seçerek yayınladım. Bulduğum başka projeler oldukça yayınlamaya devam edeceğim. Herkese iyi çalışmalar dilerim..

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.1/10 (25 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 10 votes)
Yapım Kuşağı ve Fayda Sağlayacak Yeni Projeler, 7.1 out of 10 based on 25 ratings
Google'dan gelen aramalar:, ışıklı traş bıcağı (41), ışıklı traş bıçağı yapımı (19), yapım kuşağı örnek projeler (16)