Yapım  Kuşağı ve Yeni Projeler

Şimdi ki neslin eskilere göre daha şanşlı olduğunu düşünüyorum. Hatta her yeni nesil bir öncekinden daha şanslı olmuş ve olmaya da devam edecektir. Zamanımızın çocukları için yeni projeler yapılmakta ve uygulanmaktadır. Bu projelerde onların gelişiminin daha iyi olması için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalardan biri de yapım kuşağı (düzen kuşağı)adı verilen projedir.

Yapım kuşağı, aşağıda belirtilen 8 maddeden oluşan işlemlerin yapılmasıyla oluşur. Başarılı bir proje yapmak için de bu 8 madde uygulanması gerekmektedir. Maddelerin her birerinin yapılması gerekmektedir. Aksi halde bizi amacımızdan uzaklaştırır ve bütün emeklerin boşa gitmesine sebep olur.

8 Madde Hangileridir?

1. Problemi Belirlemek

2. Veri Toplamak

3. Taslak Tasarım Önerisi Geliştirmek

4. Gerekli Malzemeler Listesi Oluşturmak

5. Maliyet Hesabının Yapılması

6. Projeyi Hayata Geçirmek  (Uygulamak)

7. Dosyalama ve Takdim

8. Değerlendirme

Bu 8 maddenin adımlarının teker teker yapılması yapım kuşağının şartlarını yerine getirmek için gerekmektedir. Eğer yapılacak projenin uygulanmasını istiyorsak belirlenecek problem yapımı mümkün olan projeler olması gerekmektedir. Günümüz teknolojisini kullanarak yapılabilecek işler olması gerekmektedir. Örneğin Türkiye’den Çin’e ışınlanma gibi bir şey söz konusu değil şu an ki teknoloji ile, bu konuda bir proje yapmak onu geçersiz kılar, başarısız olunur.

Bu projeleri 6,7 ve 8. Sınıfa gelmiş öğrencilerin tasarlaması çok güzel bir proje olmuş. Gelecekte daha iyi olabileceklerini düşünüyorum bu sayede. İlerde ufku genişlemiş birer başarılı yetişkin olacaklardır diye tahmin ediyorum. Umarım genç nesilimize faydalı olacak bir uygulama olur.

Şimdi sizlere yapılan birkaç yapım kuşağı örnek çalışmalarının resimlerini göstereyim.

Örnek Proje Çalışmaları

Çöpten Kolay Kurtulma

 

yapım kuşağı projeleri

ışıklı alarmlı posta kutusu

 

anahtar böceği

Bunlar gibi bir çok projeyi gençlerimiz yapım kuşağı adlı uygulama da hayata geçirmek için çalışıyorlar. Daha nice faydalı projeler yapılacağını ümit ediyorum. Gelecek nesil yarınlara daha iyi hazırlanıyor…

Bir sonraki yazı için tıklayın.

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.6/10 (43 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 11 votes)
Yapım Kuşağı ve Yeni Projeler, 6.6 out of 10 based on 43 ratings
Google'dan gelen aramalar:, yap?m ku?a?? projeleri (214), yapm kua (142), yapım kuşağı (136), yapım kuşağı projeleri (128), yapm kua nedir (113), yapm kua projeleri (61), 7 sınıf yapım kuşağı örnekleri (53), yapım kuşağı örnekleri (53), anahtar böceği yapımı (47), yapım kuşağı icatlar (42)