Yaşlanmayı Neler Hızlandırıyor ?

yaşlanma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hiç kimse yaşlanmak istemez, istemiyor da. Hatta bunun için servetini bile verebilir belki de. Özellikle de bayanlar cildinin kırışmasını, yaşlanmayı istemiyor. Ancak herkes yaşlanacak. Tabi o kadar uzun süre yaşayabilirse. Tabi ki herkes aynı yaşta yaşlanmayacak, kendine dikkat edenler daha geç yaşlanacak. Ve bu konu hakkında uzmanlar, uzun süre genç bir cilde sahip olmak ve daha genç görünmek isteyenlerin cildinin erken yaşlanıp kırışmasına ve nemini kaybederek kurumasına neden olan asitli besinlerden uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.

Şu besinleri mümkün olduğunca az tüketmek yaşlanmayı, cildimizin daha genç görünüme sahip olmasını sağlayabileceğimiz söyleniyor.

  • Bunların başında hepinizin malumu “Şeker” geliyor. Şeker- Cilt elastikiyetini azalttığı gibi proteinlerin de yok olmasına neden olan şekerden mümkün olduğunca uzak durun. Artık çaya şeker atarken bir kez daha düşünün ve miktarını azaltmaya çalışın benim gibi.
  • Yine bildiğiniz ve vazgeçemediğimiz; “Kahve- Kafein”; laksatif etkisi nedeniyle sindirime iyi gelse de, diğer yandan aşırı asit üreterek mideye zarar veriyor ve mide rahatsızlıkları ise tenimizin mat olmasını ve ışıltısını kaybetmesine sebep oluyor.
  • Bir diğeri de, “Gazlı İçecekler”. Bir kutu kola içerisinde çeşitli asitler üreten içeriklerle birlikte, 50 mg. fosforik asit de bulunduruyor. Fosfor da ne yazık ki kalsiyum deposu olan besinlerin yapıcı olan etkisini yok ediyor. Bu yüzden cildimizde lekeler meydana gelirken, kemiklerimizde ise erime gözlenebiliyor.
  • Başka bir besin ise; “İşlenmiş karbonhidratlardır”. İşlenmiş karbonhidratlı besinler ihtiva eden bir beslenme alışkanlığınız var ise, kan şekeriniz sık sık artabilir. Buda çeşitli hastalıklara da yol açar.

Daha bir çok etken bizim yaşlanmamızı hızlandırmaktadır. Bu besinler ise sürekli kullandığımız ürünler ve vazgeçemediklerimiz arasındadır. Bunun dışında telefonlar, bilgisayarlar vs. vs. bir çok radyasyon yayan cihazlar da sağlığımız açısından oldukça zararlıdır.

Önemli olan yaşımız kaç olursa olsun kimseye muhtaç olmayacak şekilde yaşayabilmektir. Bu yüzden hayatınız boyunca bize emanet olan bedenimize hep iyi bakmalıyız.

Sağlıcakla kalın..

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Yaşlanmayı Neler Hızlandırıyor ?, 6.0 out of 10 based on 1 rating