HGS kartı PTTYeni Sistem HGS İle Yola Devam Ediyoruz

Nüfusun artmasıyla ve köyden kentlere göçlerin fazlalaşmasıyla bir çok konuda olduğu gibi ulaşımda da sorun yaşayan bir ülkeyiz. Günümüze kadar sorunların çözümü için bir çok çalışma yapılmıştır. Ulaşım büyük şehirlerde sadece otobüs , otomobil ile kalmayıp alternatif ulaşım çeşitleri kullanılmaktadır. Ulaşım sorunlarını çözebilmek için, tramvaylar, metrolar, metrobüsler, trenler kullanılmaktadır. Bunun yanında şehirlerarası yolculuklarda hava yolu ulaşımı kullanımı mevcuttur. Tüm bunların yapılmasıyla yine de sorunlara çözüm olmuyor.

İstanbul’daki Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlerde yoğunluk yaşandığı için KGS ve OGS sistemleri ile trafiğin akışını hızlandırmak ve deyim yerindeyse orada oluşan dar boğazı çözmek için kullanılmaya başlanmıştı. Yukarda da belirttiğim gibi artan nüfus sayısı ve kişisel araçlarla trafiğin daha da yoğunlaşmasıyla bunlar yeterli gelmemeye başlamıştır.

OGS ve KGS kullanımı sona eriyor

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kullanımının yetersiz gelmesinden dolayı yeni çalışmalar yapan Karayolları Müdürlüğü ve diğer yetkililer buna çözüm olarak şimdi Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ni başlattılar. İlk kullanılmaya Eylül ayı gibi başlandı. Şu an bu sistemin gelmesiyle KGS kaldırılmış ve OGS sistemini de kaldırmaya çalışılmaktadır. Tabi bu sistem sadece köprülerde değil otoyollarda da kullanılabilecektir.

HGS kullanımı ve OGS

HGS Aboneliğini Nerelerden Sağlayabiliriz?

Köprü ve otoyollarda kullanılacak olan HGS’ye sahip olmak için PTT şubelerine gidebilirsiniz. Ayrıca para yükleme işlemini de buralarda yapabilirsiniz. Ayrıca köprü girişlerinde bulunan gişelerden veya dinlenme tesislerinden de HGS kartınızı alabileceksiniz. Bunun dışında şu an bankalar da HGS aboneliği yapmaya başlamışlardır. Ayrıca yapılan açıklamaya göre OGS aboneliği olanlara HGS aboneliği evine teslim edilecektir.

hgs eve teslim ogs kalkıyor

Sistemin trafiği ne kadar etkileyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Bu yoğun trafiğin çözümü için ilerleyen zamanlarda başka teknolojik çözümleri de göreceğiz sanırım.

Hepsinden önemlisi “Hayatınızı Düşünüyorsanız Aşırı Hızdan Kaçının”.

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)