yetenek oyunlarıYetenek Oyunları 

Fiziksel olarak oynanılan çoğu oyun üzerinde harcanmış belli bir zaman ve tecrübe gerektirir. Çoğu zaman zekâ oyunları ve yetenek oyunları beraber anılmaktadırlar. Bir yönden doğru olan bu birleştirme çok hafif kıstaslar ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Örneğin el çabukluğu yeteneği isteyen bir oyunda kişi her ne kadar zeki olursa olsun ellerini hızlı kullanma kabiliyeti yok ise o oyunda başarılı olamayacaktır. Yetenek oyunlarına başka bir örnek olarak takım sporlarından basketbol gösterilebilir. Kişinin vücut yapısı ve oyun kurma yeteneği yok ise, geometrik ve fizik zekası ne kadar üstün olursa olsun basket atmakta ve takıma uyum sağlamakta zorlanacaktır. Bu gibi örnekler ardı ardına verilebilir.

Hemen hemen tüm fiziksel sporlarda pratik ve tecrübe önemli bir etken olsa da kişinin o spor dalına karşı kişisel bir yeteneği olması aranan kriterler arasındadır. Bu sayede kişi spor dalını öğrenip pekiştirirken daha hızlı ve pratik öğrenme sağlayacaktır. Yetenek oyunları olarak spor dallarının yanında atletizm dalları veya yemek oyunları da gösterilebilir. Her ne kadar ana branş olarak bir oyun olmasa da çoğu alt dallarında rekabet ve takım çalışması mevcuttur.

Kişinin eğer yetenek oyunlarından herhangi birine yatkınlığı var ise bu çocuk yaşlarda mutlaka ortaya çıkacaktır. Ailenin görevi ister kişisel ister takım oyunları olsun çocuğun bu istek ve arzusunu genç yaşta fark ederek vücut halen gelişme evresindeyken arzu edilen spor veya branş hakkında eğitim almasını sağlamaktır. Aile bunu ne kadar erken fark eder ve kişi ne kadar genç yaşta arzu ettiği yetenek oyunlarının eğitimini almaya başlarsa, başarılı olma ihtimali ve seviyesi o kadar üstün olacaktır. Sonuçta bu tarz aktivitelerde “ Ağaç yaşken eğilir. “ sözü her zaman ilke kabul edilmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)