yezid hakkındaki bilinmeyenlerYezid Hakkında Bilinmeyenler

Herkesin atıp tuttuğu, lanet ettiği bilmeden konuştuğu biridir Hz. Muaviye’nin  oğlu Yezid. Herkesin kulaktan dolma ve bazı sitelerde yazılmış bilgilere itibar ederek kolayca lanet okuyabildiği birisidir. Gerçi niye lanet okumasın ki insanlar, televizyona çıkan alim diye geçinen adamlar bile ağlaya ağlaya hikayeler anlatıp lanet okuyabiliyorsa araştırmaktan uzak olan millet neden okumasın!

Hz. Muaviye, Bizans İmparatoru Dördüncü Kostantin zamanında oğlu Yezid’i büyük bir orduyla İstanbul’un fethi için göndermiş ve şehir kuşatılmıştır. Yezid’in ordusunda da başta Eba Eyyubel Ensar-i olmak üzere bir çok sahabe de bulunmaktaydı. Bu kuşatmanın sonucunda ise Kostantin her sene büyük miktarda vergi vermek koşuluyla barış yapmak zorunda kalmıştır.

Yezid her ne kadar cani biri olarak hayatının devam ettiren biri olsa da , Hz. Hüseyin’in katlinden sonra pişman olmuştur. Vahşi’ de Hz. Hamza (r.a.) katlettikten sonra pişman olmuş ve tevbe etmiştir sonra da İslamiyet ile müşerref olup ashab’dan olmuştur.

Yezid’e lanet edilmemesi ile ilgili musannıfı Siracüddin aliyyübni Osman bin Muhammed el-övsil fergani olan ehli sünnet ve itikad hakkında yazılan Emali kitabının 39. Beyti açıklık getirmiştir.

Ayrıca dinimizde Allah falan kimseye lanet etsin demek caiz de değildir.

Bu konu hakkında size iki tane video izletmek istiyorum.

İlk olarak Kadir Mısıroğlu’nun Yezid hakkındaki videoyu paylaşmak istiyorum.

 

http://www.youtube.com/watch?v=BcXuyPkwXPo

 

Şimdi de Ömer Döngeloğlu’nun Yezid hakkındaki görüşlerini paylaşayım.(13.30 dakikadan itibaren bakmanız yeterlidir.Hepsini izlemeniz gerekmemektedir.)

Yezid hakkında bilmeden söylenen bir çok iftira vardır. Yapmadıklarını ona mal ederek toplumumuzu bu güne kadar nefret ettirmişlerdir. Bizim terazimiz onun hesabını tartamaz onu ancak Hz. Allah bilir. Bu konuda Ehli sünnet vel cemaat olarak yorum yapmak iyi görülmemektedir. Bu yüzden atıp tutanların sözlerine inanarak bizlerde lanet okumamalıyız. Atıp tutanların kaçı bu konuda fıkıh kitabı okumuştur tartışılır. Okumuş olsalar böyle konuşmazlardı herhalde. Bu konu da yanlış bilgilendirme olduğu gördüğüm için konuyu aydınlatmak adına bu yazıyı paylaştım, hepinize saygılar dilerim…

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Yezid Hakkında Bilinmeyenler, 5.5 out of 10 based on 2 ratings
Google'dan gelen aramalar:, yezıd kımdır (34), yezidin hayatı (13)