YGS Zamanı ve Sınav Sonrası Etkileri

Bilindiği gibi bu hafta sonu YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) yapılacak. Üniversiteye giriş için ilk basamak tabi ki bu sınav. Daha sonra 2.  Sınav yapılacak. Bu sistem öğrencileri biraz daha rahatlatmış olsa gerek. Bizim zamanımızda (2008) YGS sınavı yoktu, tek sınava girdik(ÖSS) ve onunla üniversiteye adım atmak zorundaydık. Kötü geçmesi halinde telafisi olmayan, 1 senenin boşa gitmesine sebep olacak bir sistemdi. Ancak şimdiki sistem biraz daha iyi olmuş, ancak daha iyi olabilir mi dersek , neden olmasın. İlk sınavda yeterince başarılı olamayan, sınavı kötü geçenlerin 2. Sınavda biraz daha gayret gösterip istedikleri üniversitelere adım atabileceğini düşünüyorum. Bu sınavlar hayatımızın nasıl geçeceği açısından oldukça büyük öneme sahip ancak bir yolun sonu olarak görülmemelidir. Başarısız olanların her şey bitti düşüncesine kapılmaması gerekir. Başarılı olmak için üniversite okumak gerekmiyor. Ancak başarılı olmak için bir hedefin, amacın olması gerekir. Üniversite okumak hayatımızı kurtarsaydı her yıl binlerce mezun üniversiteli işsiz kalmazdı. Üniversite okumakla işsizliğin eğitim seviyesi yükselmekte sadece. Önceden liseli, ilkokul mezunu işsizler varken artık üniversite bitirmiş insanlarımız işsiz kalmaktadır. Bu yüzden Üniversiteli olmak başarılı olacağını, okumamakta başarısız olacağını göstermez.

Amacınızı Gerçekleştirmek Sizin Elinizde

Geleceğiniz için olması gereken hayat amacınızdır. Kendinize bir hayat amacı edinin, inançlarınız doğrultusunda yaşayın. Sizi en iyi siz tanırsınız. İçinizdeki gücü, enerjiyi ancak siz görebilir, siz çıkarabilirsiniz.

 Bizler hedef olarak “sınavda başarılı olma” zihniyetine sokanların düşünmesi lazım. Bu sınavlar yüzünden gençlerimizin, onların ailelerinin neler çektiğini  bilmezler. Herkes bir yarışa sokulur ve seyredilir olan bitenler. Kolay kolay kimse kimseyi düşünmez bu hayatta. Bu yüzden kendinizi kendiniz düşünmeli ona göre bir amaç edinmelisiniz.

Hayat Yarışlarla Geçer

Sınavda başarılı olmak için öncelikle hedeflerinizi gözünüzün önüne getirin, aklınızda hep olumlu düşünceler olsun. Kendinize hep olumlu sözcükler söyleyerek kendinizi telkin edin. Olumsuz fikirlerden arındırmaya çalışın kendinizi. Sınav stresinden dolayı ya yapamazsam, başaramazsam dememelisiniz. Bu sizi hem strese sokar hem de başarılı olmanızı engeller. Çünkü hedefinizi düşünmediğiniz için rahat olamazsınız. Negatif düşünceler de negatif olayların meydana gelmesini ateşler. Yapamadığınız sorulara takılmayın, yoksa moraliniz bozulabilir. Kendimden örnek verecek olursam bu konuda; matematik 2 sorularında takılıp kalmıştım, yapmalıyım diye düşünerek çok uğraştım. Ancak ne yapabildim ne de zamanı iyi kullanabildim. Bu yüzden sosyal bölüme bakmak bile nasip olmadı. Bu yüzden sizde böyle takılıp kalmayın, biliyorsunuz ki belirli bir süre içinde hayatınıza yön vermiş olacaksınız ya da yön vermek zorunda kalacaksınız.

Belki yazıda farklı konulara da gitmiş olabilirim. Amacım düşüncelerimi herkesle paylaşmak, fayda sağlayabilirsem de faydalı olmaktı. Sınava gireceklere başarılar diler, stressiz  ve kolay bir sınav olmasını temenni ederim 🙂

 

Ekrem MENTEŞOĞLU

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)