Zamanla Birlikte Herşey Hızlandı

Hergün yeniden güneş doğup yeniden güneş batıyor. Bu sürecin düzenli bir şekilde devam etmesi de alemlerin bir yaratıcısı olduğunu gösteriyor. Kendimizi bildiğimizden beri günler 24 saat olarak tekrarlanıyor. Ancak son yıllarda sanki daha da kısalmış gibi geliyor- ” bilmiyorum ama herhalde herkes öyle düşünüyordur.”- tabi küçük çocuklar için hariç. Onlarda bir an evvel büyümek için günlerin geçmesini bekledikleri için geçmiyor gibi geliyor olabilir- büyüyünce neler bekliyor bir bilseler herhalde hep öyle küçük sevimli kalmak isterler- :).

Zaman her ne kadar aynı ilerliyor, saatler, dakikalar, saniyeler aynı işliyor gibi gözükse de aslında zaman çok hızlı ilerliyor. Ömrümüz hızla tükeniyor. İnsanoğlu bunun da farkında olduğu için hayatındaki herşeyin hızlanmasını istiyor. Çalışmalarımız da, yeniliklerimiz de, teknolojimiz de  hep hızlanmaya yönelik yapılıyor. Mesela ben bu siteyi açalı 5 sene olmuş, sanki daha dün gibi geliyor. Ömrümüzden ne ara gitti 5 sene farkında bile değilim 🙁  Bu kısacık ömrümüzde herşeyi yaşayalım, herşeyi yiyelim, herşeyi kullanalım diye uğraşıyoruz. Sonra bir bakmışız ki ömür geçip gitmiş. Hayatı hızlı yaşayalım derken bazı şeyleri görmezden gelmişiz, bazı insanları üzmüşüz, bazı değerlerimizi yitirmişiz ve bazı duygularımızı da malesef kaybetmişiz.

Günler hızlı hızlı geçerken kimimiz yeni bir telefon almayı, kimi yeni bir araba, yeni bir ev, yeni bir oyuncak almayı ve hatta kimi de başka bir eş bulmak ile zamanı dolduruyoruz. Yeni derken eskisinde bir şeyler olduğu için değil aslında. Zamanla birlikte herşeyin tüketim hızı arttığı için hep yeni şeyler istiyoruz. 3-5 ay önce alınan bir telefondan sıkılıp yeni modelin alınmasını, 1-2 yıl kullanıp başka araç bakmayı kendimize zorunluluk gibi gösterip yenilerini alıyoruz. Kıyafet mevzusuna hiç girmiyorum o artık bazıları için günlük kullan ata dönüşmüş durumda. Bir kere giydiğimizi giymek istemiyor hale geldik.

Hal böyle iken herşeyi hızla tüketmeye devam ederken, ailelerimizi de hızla tüketmeye başladık. Son yıllarda ayrılan boşanan kişi sayısı gittikçe artıyor. Bazılarımız elbise değiştirir gibi sevgili değiştirir, bazıları telefon gibi bazıları araba değiştirir gibi değiştiriyor. Dediğim gibi çabuk tüketiyoruz herşeyi ve çabuk sıkılıyoruz. Nasıl ki freni patlamış bir araç durmak için bir yere çarpması gerekiyor. Dünyada olup biten herşey o kadar hızlı ki herhalde bütün bunlar bir yere tosladıktan sonra durulacak gözüküyor. Hızlı giden aracın şoförü ne kadar çarpmadan aracı sürebilirse herhalde dünya da bu kadar hızlı çok fazla devam etmeyecektir. Biz biz olalım her ne kadar dünya hızlı gitse de emniyet kemerimizi takalım kurallara uyalım, en azından maddi ve manevi  değerlerimizden ödün vermeyelim. Sağlıcakla kalın.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Zamanla Birlikte Herşey Hızlandı, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Google'dan gelen aramalar:, islam kapak fotoğrafları (1)